Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Światowy Dzień Ludności: ONZ podkreśla znaczenie zdrowia rozrodczego PDF Print Email
Świat
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Babatunde OsotimehinWskazując na Światowy Dzień Ludności, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do zwiększenia wysiłków w celu umożliwienia dostępu do ochrony zdrowia rozrodczego (reproductive health).

Jak zauważył sekretarz generalny, zdrowie rozrodcze jest nieodłączną częścią koncepcji zrównoważonego rozwoju i redukcji ubóstwa. Inwestowanie w powszechny dostęp do ochrony zdrowia rozrodczego jest kluczowe dla istnienia zdrowych społeczności i zrównoważonej przyszłości.

Światowy Dzień Ludnosci obchodzony jest od 1989 roku. Co roku 11 lipca obserwuje się zwrócenie uwagi na kwesite społeczne w kontekście planów i programów rozwojowych.

Tegorocznym tematem jest powszechny dostęp do usług związanych ze zdrowiem rozrodczym (Universal Access to Reproductive Health Services). Poruszenie tego tematu ma na celu podkreślenie istotnej roli, jaką odgrywa zdrowie rozrodcze w budowaniu sprawiedliwego świata.

Babatunde Osotimehin, dyrektor wykonawczy UNFPA (United Nations Populations Fund - Fundusz ONZ na rzecz Ludności) powiedział, że praca umożliwiająca przetrwanie i dobrobyt dla kobiet i dziewcząt jest prawem człowieka, które powinno być możliwe do zrealizowania. W celu wykorzystania potencjału kobiet dla rozwoju ich narodów, konieczne jest zapewnienie im możliwości planowania rodziny i życia.

Według UNFPA problemy ze zdrowiem rozrodczym są jedną z głównych przyczyn chorób i śmierci kobiet w ciąży oraz matek. 222 miliony kobiet, ktore chciałyby uniknąć ciąży lub ją odłożyć, nie ma dostępu do metod planowania rodziny, podczas gdy 800 kobiet dziennie umiera właśnie wskutek ciąży lub powikłań poporodowych.

Osotimehin powiedział, że pomagając sprostać potrzebom tych 222 milionów kobiet, można byłoby zapobiec 21 milionom nieplanowanych urodzeń i zapobiec śmierci 79 tysięcy matek oraz 1.1 miliona niemowląt. Ponadto ok. 1,8 mln ludzi wchodzi w wiek rozrodczy bez wiedzy, umiejętności i zapewnionych usług, które pozwoliłyby im chronić siebie samych.

Dyrektor wykonawczy UNFPA zauważył też, że należy zająć się specjalnymi potrzebami młodych ludzi, a w szczególności nastoletnich dziewczyn. Współcześnie ciąża i powikłania poporodowe są główną przyczyną zgonów dziewczyn między 10 a 19 rokiem życia w większości krajów rozwijających się. Z kolei współczynnik chorób przenoszonych drogą płciową największy jest u osób w wieku między 15 a 24 rokiem życia.

Babatunde Osotimehin dodał, że planowanie rodziny należy do podstawowych praw człowieka, ale prawo to będzie martwe, jeśli młodzi ludzie nie będą mieli dostępu do środków antykoncepcyjnych, wiedzy i odpowiednich usług umożliwiająych im korzystanie z tego prawa.

Na podstawie: un.org