Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Wicepremier Pawlak o współpracy gospodarczej z Rumunią PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Polsko-rumuńskie relacje handlowe, możliwości współpracy inwestycyjnej obu krajów oraz wymiana doświadczeń eksperckich w zakresie nowych technologii to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka oraz ministra gospodarki, handlu i otoczenia biznesu Rumunii Iona Aritona. Spotkanie odbyło się 17 marca 2011 r. w MG, podczas Polsko-Rumuńskiego Forum Gospodarczego.

Wicepremier Pawlak wyraził zadowolenie z dotychczasowej polsko-rumuńskiej  współpracy gospodarczej. Podkreślił, że w 2010 roku wzajemne obroty handlowe wzrosły o ponad 30 proc. – Rumunia należy do grupy nowych członków UE w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej, które bardzo szybko się rozwijają, dlatego nasi inwestorzy chętnie lokują tam swoje projekty - powiedział.

Zdaniem wicepremiera okazją do nawiązywania nowych kontaktów handlowych jest towarzyszące wizycie ministra Aritona Forum Gospodarcze, w którym biorą udział polskie i rumuńskie firmy. – Dynamiczny rozwój naszej gospodarki daje wiele perspektyw dla projektów z udziałem kapitału rumuńskiego. Wsparciem dla zagranicznych przedsiębiorców są m.in. nowe regulacje prawne dot. prowadzenia działalności gospodarczej oraz możliwość lokalizacji inwestycji na terenie jednej ze specjalnych stref ekonomicznych - dodał wicepremier.

Wiceszef polskiego rządu przypomniał również o zbliżającej się Polskiej Prezydencji w Radzie UE. – Naszymi priorytetami w tym czasie będą m.in. bezpieczeństwo energetyczne, Partnerstwo Wschodnie, wzmacnianie jednolitego rynku wewnętrznego UE oraz realizacja Strategii 2020 - podkreślił wicepremier Pawlak.

Minister gospodarki Rumunii Ion Ariton zaznaczył, że firmy z jego kraju są atrakcyjnym i wiarygodnym partnerem biznesowym. Dowodem na to jest liczna obecność polskich firm na rumuńskim rynku. - Wartość ich inwestycji przekroczyła już 230 mln euro – powiedział. – Jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą m.in. w zakresie nowoczesnych technologii, energetyki, infrastruktury czy  przemysłu chemicznego – dodał.

Minister Ariton nawiązał także do podpisanych w 2009 r. przez prezydentów obu krajów „Deklaracji o Partnerstwie Strategicznym” oraz deklaracji o współpracy polskiego i rumuńskiego resortu gospodarki. Realizacją tych zapisów było m.in. pierwsze forum gospodarcze, zorganizowane w Bukareszcie. – Dziś kontynuujemy tę myśl i spotykamy się w Warszawie. To dobry krok do  zacieśniania naszych relacji handlowych – dodał Ariton.

***

Według wstępnych danych w 2010 r. polsko-rumuńska wymiana handlowa wyniosła ponad 2,5 mld euro. Eksport w tym czasie osiągnął wartość ponad 1,6 mld euro, natomiast import 911 mln euro.

W polskim eksporcie najwyższy udział mają m.in. wyroby z metali nieszlachetnych, produkty mineralne, urządzenia mechaniczne i elektryczne, tworzywa sztuczne oraz produkty przemysłu chemicznego.

Z Rumunii sprowadzamy m.in. urządzenia mechaniczne i elektryczne, wyroby z metali nieszlachetnych, tworzywa oraz pojazdy i ich części.