Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Premier apeluje do Komisji Europejskiej o działania w związku ze wzrostem cen PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Po zakończeniu Trójstronnego Szczytu Społecznego premier Donald Tusk zaapelował do Komisji Europejskiej, by podjęła szybkie działania w związku ze wzrostem cen żywności. Szef rządu zadeklarował także, że Polska jest gotowa przystąpić do Paktu dla Konkurencyjności.

Zdaniem Donalda Tuska polityka, zwłaszcza Unii Europejskiej, może wpływać na ceny, gdyż unijny rynek rolny i spożywczy jest regulowany. – Najwyższy czas, aby zastanowić się nad sposobami przeciwdziałania wzrostowi cen surowców, a przede wszystkim podstawowych środków spożywczych. Rynek rolno-spożywczy UE jest tak regulowany, że polityka ma niestety wpływ na ceny – powiedział premier.

Szef rządu jako przykład możliwych politycznych działań wskazał niedawną decyzję na poziomie UE, by zwiększyć import cukru spoza krajów UE.

Donald Tusk odniósł się również do Paktu dla Konkurencyjności, przyjętego przez państwa grupy euro 11 marca br. – Jestem gotowy zadeklarować intencję o przystąpieniu do Paktu. Ostateczną decyzję podejmiemy jednak w kraju, po lekturze dokumentu, który Rada przyjmie jutro – powiedział.