Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Donald Tusk: Mołdawia jest Europą, nawet jeśli dziś pozostaje poza UE PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Podczas drugiego dnia wizyty w Republice Mołdowy premier Donald Tusk wziął udział w Forum "UE – Mołdowa" w Kiszyniowie. – Mołdowa jest Europą, nawet jeśli dziś pozostaje poza Unią Europejską, będziemy was wspierać w działaniach na rzecz akcesji do UE – powiedział.

Premier mówił o historii i przyszłości Mołdowy, w tym drodze tego kraju do integracji europejskiej. – Mołdowa pomimo trudności, blokad, ciężkiej przeszłości, niełatwej sytuacji materialnej, jest krajem, gdzie ludzie twardo domagają się praktycznej realizacji swoich wolnościowych i europejskich marzeń. Ta determinacja jest waszym głównym orężem – podkreślił.

Szef polskiego rządu zapewnił, że Polska będzie wspierać dążenia Mołdowy i pomagać w realizacji jej unijnych aspiracji. – Będziemy was wspierać bezwarunkowo, kiedy będziecie działać w imię wartości europejskich, które dziś reprezentujecie – zadeklarował. Donald Tusk podkreślił także, że ważna jest wiara w sens zmian i docenienie roli historii. – Jesteście potrzebni Europie, w taki sam sposób jak Europa potrzebuje was – mówił. Premier dodał także, że praca na rzecz państw traktujących poważnie marzenia o wspólnocie wolnych narodów będzie jednym z priorytetów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Odnosząc się do kwestii Naddniestrza, Donald Tusk przyznał, że rozwiązanie tego problemu jest jednym z warunków, aby opinia międzynarodowa uznała, iż Mołdowa jest państwem w pełni stabilnym. Zadeklarował również pomoc Polski w tej sprawie.

Naddniestrze to zdominowana przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) separatystyczna republika na terytorium Mołdawii. Republika w 1991 roku wypowiedziała posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie, której towarzyszyła rosyjska interwencja, wywalczyła niemal pełną niezależność. Naddniestrza nie uznaje żadne państwo.