Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Libii PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Minister Radosław Sikorski weźmie udział w czwartym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Libii, które odbędzie się w Stambule 15 lipca br.

Uwaga ponad 30 ministrów spraw zagranicznych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych uczestniczących w posiedzeniu skoncentruje się m.in. na aktualnej sytuacji w i wokół Libii i wynikach dotychczasowych działań społeczności międzynarodowej, które mają na celu zapewnienie realizacji postanowień odnośnych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Grupa skupi się również na sposobach udzielenia efektywnej pomocy tymczasowym władzom powstańczym oraz na programie wsparcia libijskiej transformacji w ramach procesu politycznego, po oczekiwanym odejściu Muammara Kadafiego.

Przejściowa Rada Narodowa, uznawana za jedynego w obecnych warunkach partnera współpracy po stronie libijskiej w Bengazi, zapowiedziała zaprezentowanie szczegółowych założeń okresu przejściowego, po ustanowieniu wiarygodnego rozejmu.

W trakcie spotkania Minister Radosław Sikorski przedstawi  długofalowy program polskich działań pomocowych wspomagania budowy "nowej" demokratycznej Libii, realizującej aspiracje wszystkich Libijczyków z poszanowaniem wolności obywatelskich, międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka oraz otwartej na współprace ze światem.

Podczas dwudniowego pobytu w Stambule, w sobotę 16 lipca, minister Radosław Sikorski weźmie udział w konferencji poświeconej problematyce tolerancji religijnej, sponsorowanej przez Organizacje Współpracy Islamskiej, Stany Zjednoczone i Turcję.