Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Spotkanie premierów Polski i Chorwacji PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Premier Donald Tusk będzie gościć w środę premier Chorwacji Jadrankę Kosor. To już kolejne, trzecie w ostatnim czasie spotkanie obu szefów rządów.

Głównym tematem rozmów mają być kwestie dotyczące przygotowania Traktatu Akcesyjnego Chorwacji do UE, w tym także ustalenia techniczne związane z samym podpisaniem tego dokumentu. Ma to nastąpić najprawdopodobniej jeszcze w trakcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Premier Tusk i premier Kosor omówią także współpracę bilateralną Polski i Chorwacji w dziedzinie gospodarczej i administracyjnej. Polski rząd jest zainteresowany zwiększeniem inwestycji i kontraktów zawieranych przez polskie firmy w Chorwacji i innych krajach regionu Bałkanów Zachodnich. Oba rządy chcą też rozwijać współpracę poszczególnych jednostek administracji państwowej (w ramach projektów „współpracy bliźniaczej”). Przykładowo, polski rząd jest gotów podzielić się z władzami Chorwacji swoimi doświadczeniami w wykorzystywaniu funduszy europejskich.

Trzecim tematem, który ma zostać przedyskutowany w trakcie spotkania premiera Tuska i premier Kosor będzie europejska perspektywa dla pozostałych państw regionu Bałkanów Zachodnich.