Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Premier Tusk: Unia potrzebuje wzmocnienia zarządzania gospodarczego PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

- Nie obawiamy się i nie powinniśmy się obawiać, jako Polska i jako prezydencja w Radzie UE tych działań, które wzmocniłyby zarządzanie gospodarcze Unią Europejską - powiedział premier Donald Tusk, przemawiając w piątek w Sejmie.

Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska - sprawująca półroczne przewodnictwo w Unii - sama też podejmie aktywne działania na rzecz wzmocnienia zarządzania gosp. w Unii. Koncentruje się m.in. na szybkim zakończeniu prac nad tzw. sześciopakiem, czyli pakietem sześciu aktów legislacyjnych (rozporządzenia i dyrektywa), wzmacniających zarządzanie gospodarcze. - Działamy na rzecz uchwalenia tych sześciu aktów w Parlamencie Europejskim - mówił premier Tusk.

Przemawiając w Sejmie, szef polskiego rządu odniósł się także do ustaleń, które zapadły na niedawnym spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. - My nie obawiamy się tego, że efektem spotkań polityków ze strefy euro będzie wzmocnienie zarządzania gospodarczego strefy euro, bo strefa euro tego bezwzględnie potrzebuje - podkreślił premier Tusk, przypominając, że polska gospodarka jest ściśle powiązana ze strefą euro, zarówno w wymiarze eksportu, jak i importu.

- Będziemy to podkreślać w Brukseli także w relacjach bilateralnych, że polska prezydencja oczekiwała po tym spotkaniu - i będzie oczekiwała także po innych spotkaniach w różnych formatach europejskich - dużo twardszych decyzji dotyczących zarządzania gospodarczego. My nie boimy się powstawania elementów twardej władzy nad gospodarką europejską. Będziemy dążyli do tego, aby one rzeczywiście powstały, bo to daje szanse dyscyplinowania tych, którzy w strefie euro wywracają sens jej istnienia poprzez brak dyscypliny. Stanowczo będziemy oczekiwali od przywódców strefy euro, aby zaczęli wreszcie egzekwować zasady, te przyjęte w strefie, wobec wszystkich członków strefy euro - powiedział Tusk w Sejmie.

- My ten dylemat wspólnie też będziemy musieli rozwiązać: czy chcemy skutecznych rządów gospodarczych w Europie, w tym strefie euro, za cenę zawsze bez wyjątku redukcji w pewnych obszarach samodzielności państw europejskich, czy chcemy rozluźnienia tej dyscypliny i słabości gospodarczej Europy w wymiarze zarządzania, za cenę obrony praw państw narodowych - konkludował szef polskiego rządu.

Przedstawiciele prezydencji stale angażują się w przygotowanie unijnej odpowiedzi na kryzys. Minister Finansów Jacek Rostowski weźmie udział w posiedzeniu Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się 29 sierpnia, poświęconemu zarządzaniu gospodarczemu w UE. W spotkaniu uczestniczyć będą również przewodniczący Eurogrupy Jean-Claude Juncker, przewodniczący Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn oraz przewodniczący Rady Stabilności Finansowej Mario Draghi.

Z kolei 30 sierpnia do Brukseli pojedzie premier Donald Tusk, który spotka się m.in. z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.