Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Wizyta szefa rządu na Litwie PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

tusk-na-litwieZakończyło się spotkanie premiera Donalda Tuska i szefa litewskiego rządu Andriusa Kubiliusa poświęcone kwestiom oświatowym. - Wymagają one otwartej i bardzo uczciwej rozmowy - mówił premier Polski po spotkaniu. Szefowie rządów ustalili, że powstanie wspólny polsko-litewski zespół ds. oświaty.

Donald Tusk przypomniał, że w najbliższy poniedziałek minie już 20 rocznica nawiązania dyplomatycznych stosunków pomiędzy Polską a Litwą. - Te 20 lat to naprawdę piękna historia dobrego, mądrego budowania relacji pomiędzy państwami, które świeżo odzyskały niepodległość, i których historia nie była wcale prosta - mówił.

Szef rządu zaznaczył, że interes Polski, Litwy, całej Unii Europejskiej, a także interesy ludzi mieszkających w Polsce i na Litwie, w tym mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce, wymagają wspólnej determinacji na rzecz pielęgnowania przyjaźni pomiędzy oboma krajami. - To pielęgnowanie wymaga otwartej rozmowy, gdy czujemy, że coś nie gra, gdy jest jakiś problem - podkreślił. Donald Tusk dodał, że budowane od wielu lat standardy są standardami europejskimi. Według premiera jednym z mierników tych standardów jest stosunek państwa do mniejszości narodowych żyjących na jego terenie. - Cieszę się, że obaj przyjęliśmy tę perspektywę - podsumował rozmowy z premierem Litwy szef polskiego rządu.

Premier powiedział, że celem spotkania była rozmowa na temat kwestii oświatowych. - Wymagają one otwartej i bardzo uczciwej rozmowy, szczególnie teraz po wejściu w życiu ustawy, wprowadzającej nowe regulacje budzące pewien niepokój wśród Polaków mieszkających na Litwie - mówił.

Zgodnie z nową ustawą o oświacie, która obowiązuje na Litwie, od 2013 roku w szkołach litewskich i szkołach mniejszości narodowych egzamin maturalny z języka litewskiego zostanie ujednolicony. Ustawa zakłada też, że od 1 września w szkołach mniejszości narodowych lekcje historii i geografii Litwy oraz wiedzy o świecie w części dotyczącej Litwy mają być prowadzone w języku litewskim.

- Przywiązuje wielką wagę do naszego wspólnego ustalenia o powołaniu zespołu, który zajmie się wyjaśnianiem szczegółów i skutków działania tej ustawy - powiedział premier Polski. - Przyjąłem do wiadomości deklaracje strony litewskiej, że ustawa nie ma na celu zmniejszania uprawnień czy komfortu uczenia się polskich dzieci w szkołach na Litwie - podkreślił.

Donald Tusk dodał, że polsko-litewski zespół ekspertów ds. oświaty powinien spotykać się jak najczęściej, a pierwsze spotkanie z udziałem przedstawicieli mniejszości obędzie się w przyszłym tygodniu na Litwie. - Oczekujemy z panem premierem, że w ciągu kilku tygodni powstaną rekomendacje, które pozwolą nam rozwiązać ten problem - podsumował. Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że dla Polaków mieszkających na Litwie dobra znajomość języka litewskiego jest tak samo ważna, jak dobra znajomość języka polskiego.

Premier poinformował również, że mogą powstać kolejne zespoły. - Wspólnie założyliśmy, że jeśli zespół osiągnie efekt w postaci sensownych rekomendacji powstaną inne zespoły, które zajmą się problemami mniejszości w naszych krajach - powiedział.

Donald Tusk spotka się jeszcze dzisiaj z litewską Polonią w Wilnie.