Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski na spotkaniu z Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy i opozycją białoruską PDF Print Email
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2
Podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się 29 września br. z Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy Thomasem Hammarbergiem i przedstawicielami opozycji białoruskiej, zjednoczonej w formacie 6+.

Podczas spotkania omówiona została sytuacja praw człowieka na Białorusi. Po spotkaniu Minister Radosław Sikorski ogłosił, że Polska dokona wpłaty w wysokości 1 mln € na rzecz Funduszu Powierniczego Partnerstwa Wschodniego przy Europejskim Banku Inwestycyjnym. Fundusz ten zapewnia pomoc w przygotowywaniu projektów inwestycyjnych w państwach Partnerstwa Wschodniego.

W obecności białoruskich opozycjonistów i komisarza T. Hammarberga, Minister Sikorski zaapelował do Prezydenta Aleksandra Łukaszenki - Pańskie relacje z Europą będą takie same, jak Pańskie relacje z tymi ludźmi. Tak długo, jak ludzie na Białorusi będą represjonowani, pogłębione relacje z Unią Europejską, a tym bardziej pomoc ekonomiczna, nie będą możliwe.

Przedstawiciele niezależnych sił demokratycznych podkreślili, że na Białorusi w dalszym ciągu dochodzi do drastycznego łamania podstawowych praw człowieka oraz tłamszenia demokratycznych dążeń białoruskiego społeczeństwa.

Minister Sikorski weźmie w piątek 30 września udział w obradach plenarnych Szczytu Partnerstwa Wschodniego, a także przez oba dni szczytu będzie towarzyszył Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i Premierowi Donaldowi Tuskowi w ich rozmowach dwustronnych z szefami państw i rządów, którzy przyjechali do Warszawy.

Dziś wieczorem, Minister Radosław Sikorski będzie gospodarzem uroczystej kolacji z udziałem Ministrów Spraw Zagranicznych państw Partnerstwa Wschodniego towarzyszącym szefom delegacji. Podczas kolacji omówiona zostanie przyszłość stosunków pomiędzy Unią Europejską a jej wschodnimi partnerami.