Wizyta premiera Finlandii w Polsce Print
Aktualności
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

premfin2Premierzy Donald Tusk oraz Jyrki Katainen apelują o ściślejszą i lepszą koordynację współpracy politycznej i gospodarczej między Polską a Finlandią.

Mając na uwadze sąsiedztwo naszych krajów położonych nad Morzem Bałtyckim 
oraz wspólnotę stanowisk w wielu kwestiach, premierzy Polski i Finlandii dostrzegają możliwość wzmocnienia współpracy w ramach UE oraz na płaszczyźnie stosunków bilateralnych w celu osiągnięcia wzajemnych korzyści.

Naturalnymi głównymi obszarami wspólnego zainteresowania są takie dziedziny jak gospodarka, energetyka, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, ochrona środowiska, bezpieczeństwo, edukacja oraz wschodnie sąsiedztwo UE. Polska i Finlandia rozpoczną proces określania konkretnych zagadnień, w ramach których możliwa jest intensyfikacja współpracy.

W celu wzmocnienia współpracy nasze rządy uzgodniły następujący sposób postępowania:

  • Ministrowie odpowiedzialni za działy stanowiące przedmiot wspólnego zainteresowania są zaproszeni do odbycia spotkań dwustronnych w 2012 roku.
  • W obszarze swoich kompetencji ministrowie wskażą konkretne zagadnienia z zakresu polityki UE oraz stosunków dwustronnych, które stanowią przedmiot wspólnego zainteresowania oraz dają możliwość zacieśnienia współpracy.
  • Ministrowie zapewnią współpracę oraz wymianę doświadczeń na poziomie ekspertów 
w kwestiach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania.
  • Rezultaty spotkań dwustronnych zostaną przedstawione premierom obu krajów.
  • Premierzy spotkają się w celu dokonania przeglądu wyników wzmocnionej współpracy oraz uzgodnienia dalszych działań.