Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Spotkanie Ministra Radosława Sikorskiego z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2
Minister Radosław Sikorski w dniu 11 stycznia br. przyjął delegację Kongresu Stanów Zjednoczonych. W jej składzie znaleźli się reprezentujący stan Illinois senator Mark Kirk, członek senackiej Komisji ds. wydatków, Podkomisji ds. instalacji wojskowych i spraw weteranów oraz kongresmen Mike Quigley, zasiadający w Komisji Sądowniczej oraz w Komisji ds. Nadzoru i Reform Rządowych Izby Reprezentantów.

Podczas spotkania omówiono zaangażowanie USA i Europy na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego oraz oczekiwania wobec szczytu NATO w Chicago w maju. Minister Sikorski rozmawiał także z gośćmi o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w szczególności o budowie systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce i Europie.

Podczas wizyty poruszono kwestię obowiązku wizowego dla Polaków podróżujących do USA, w kontekście prowadzonych w Kongresie amerykańskim prac nad nową ustawą, która ma w sposób korzystny dla Polski zmienić warunki uczestnictwa w programie bezwizowym Visa Waiver. Jej współautorami są senator Kirk i kongresmen Quigley. Minister Sikorski  podziękował rozmówcom za starania na rzecz wejścia Polski do programu Visa Waiver.