Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Spotkanie Ministrów Spraw Zagranicznych Trójkąta Królewieckiego PDF Print Email
Europa
Written by   
DATE_FORMAT_LC2
Drugie spotkanie w formacie trójstronnym Ministrów Spraw Zagranicznych Polski, Niemiec i Rosji odbyło się w dniu 21 marca br. w Berlinie. Ministrowie Radosław Sikorski, Guido Westerwelle oraz Siegiej Ławrow omówili rozwój współpracy trójstronnej w wymiarze politycznym, gospodarczym, a także perspektywy współpracy regionów i miast. Ministrowie dyskutowali również nt. wspólnej wymiany młodzieży oraz projektów w dziedzinie energetyki.

Przedmiotem rozmów Ministrów były także stosunki pomiędzy Unią Europejską i Rosją. Podczas obrad w Berlinie Ministrowie Polski, Rosji oraz Niemiec rozmawiali także o aktualnej sytuacji na Białorusi oraz w Syrii.

Podczas konferencji prasowej Minister Radosław Sikorski podkreślił, że „współpraca trójstronna będzie się odbywać w pięciu płaszczyznach. Prócz tak naturalnych jak wymiana młodzieży lub współpraca naukowców, będzie też wymiana poglądów w trudniejszych kwestiach, np. energetycznych. W tej sferze istnieje między nami oczywista różnica interesów, ale dialog jest potrzebny po to, by się nie zaskakiwać decyzjami, co w przeszłości się zdarzało”.

Rozmawialiśmy prócz Syrii o innym niedemokratycznym kraju - Białorusi. Przypominam, że UE stosuje wobec Białorusi politykę "więcej za więcej, mniej za mniej". Jeśli nie zostaną wypuszczeni z Białorusi więźniowie sumienia, Unia będzie musiała zaostrzyć sankcje wobec Mińska. Ale Unia jest gotowa do ponowienia pozytywnej oferty wobec Białorusi, jeśli tylko zakończone tam zostaną represje wobec własnych obywateli – zaznaczył Minister Sikorski.

Minister Guido Westerwelle dodał, że „w Syrii musi nastąpić nowy polityczny początek. Najważniejsze jest zakończenie przemocy i dostęp do tego kraju organizacji humanitarnych”.

Rosja jest zadowolona z rozwoju sytuacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i z konsensusu w sprawie poparcia dla starań  Kofiego Annana - oświadczył Minister Siergiej Ławrow. Dodał, że „decydujące jest, aby przerwać przemoc i umożliwić dostęp pomocy humanitarnej”.