Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Główne pole naftowo-gazowe w Argentynie przejęte przez strajkujących robotników PDF Print Email
Ameryka Łacińska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Złoża Cerro Dragon w ArgentyniePan American Energy poinformowało w poniedziałek, że nie jest zdolne do odzyskania dostępu do strategicznie ważnych pól naftowych i gazowych, które eksploatuje w argentyńskiej prowincji Chubut. Protestujący blokują drogi prowadzące do tych pól.

W czwartek 400 protestujących przejęło pole Cerro Dragon, zniszczyło ważne wyposażenie i naraziło na szwank przepływ gazu do wielu mieszkańców Argentyny.

Protestujący wycofali się z pola w niedzielę i zablokowali drogi dostępowe w poniedziałek.

Przedłużanie się protestu stwarza nie tylko zagrożenie dla koncernu Pan American Energy (PAE), lecz także dla mieszkańców południowej Argentyny oraz argentyńskiej prezydent Cristiny Fernández de Kirchner, która walczyła o to, by powstrzymać konflikty związkowe i ich negatywny wpływ na wzrost gospodarczy i opinię publiczną.

PAE zazwyczaj wysyła z pola Cerro Dragon 6,5 mln metrów sześciennych gazu dziennie. Surowiec płynie dwoma głównymi rurociągami obsługującymi mniejsze miasta na południu Argentyny, a także Buenos Aires.

Cerro Dragon to najważniejsze pole naftowe i gazowe w Argentynie i niepowodzenie w przywróceniu pełnej produkcji może doprowadzić do odcięcia dopływu gazu grzewczego do domów w południowej Argentynie i ewentualnie do zmniejszenia dostaw gazu do Buenos Aires.

Wydobywanie ropy naftowej zostało tymczasowo całkowicie wstrzymane. 

PAE poinformowała, że należący do Związu Zawodowego Robotników Budowlanych protestujący, znani jako "Smoki", wzięli w czwartek szturmem obszar, o którym mowa i zniszczyli ciężarówki, sprzęt światłowodowy i ważne elementy monitoringu.

Korporacja twierdzi, że robotnicy, którzy domagają się wyższych płac i prawnego uznania, przejęli generator, narażając całą produkcję gazu i ropy na szwank.

Pole Cerro Dragon ma 50 lat, ale nadal jest najbardziej wydajne i ma bardzo duże znaczenie dla Argentyny.

PAE zainwestowała 3,5 mld USD w to pole naftowo-gazowe w ciągu ostatnich 4 lat. Obszar pola jest 15 razy większy niż powierzchnia Buenos Aires.

BP posiada 60% udziałów w PAE, pozostałe 40% jest równo podzielone pomiędzy Argentina's Bridas Energy Holdings Ltd. i China's Cnooc Ltd.

Na podstawie: mercopress.com