Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Ban Ki Mun potępia naloty na Sudan Południowy PDF Print Email
Afryka
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun potępił sudańskie bombardowania w obszarze przygranicznym w Sudanie Południowym.

Sekretarz generalny wezwał do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych twierdząc, że problemu tego nie powinno się rozwiązywać siłą militarną.

Jak potwierdzają świadkowie, sudańskie samoloty bojowe zrzuciły bomby w pobliżu miasta Bentiu w Sudanie Południowym.

Wcześniej sudański przywódca Omar al-Bashir wykluczył rozmowy z Sudanem Południowym. Mówił o tym podczas wizytowania pól naftowych oraz miasta przygranicznego Heglig, które było okupowane przez południowosudańskie wojska przez blisko 2 tygodnie.

Sudan Południowy twierdzi, że sam wycofał swoje jednostki, zaś Sudan twierdzi, że wypędził ich stamtąd, zabijając 1000 żołnierzy.

"Nie będziemy negocjować z rządem Południa, ponieważ nie rozumie on niczego oprócz języka siły" - agencja Reuters zacytowała al-Bashira przemawiającego do wojsk po przybyciu do miasta Heglig.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy miały miejsce jedynie sporadyczne starcia w pobliżu ziem bogatych w ropę naftową, umiejscewionych wzdłuż niewyznaczonej w terenie granicy między Sudanem a Sudanem Południowym. Starcia te mogą w końcu przerodzić się w poważną wojnę.

Ban Ki Mun wezwał Omara al-Bahira oraz prezydenta Sudanu Południowego - Salva Kiir'a Mayardita - do "zaprzestania zmierzania ku dalszej konfrontacji i... powrotu do dialogu w trybie pilnym".

Prezydent USA Barack Obama powiedział, że oba kraje "muszą mieć odwagę", aby powrócić do stołu negocjacyjnego i rozwiązać sprzeczności w sposób pokojowy.

Jednak ambasador Sudanu przy ONZ Daffa-Alla Elhag Ali Osman oskarżył Południe o "agresję" i stwierdził, że jego kraj ma prawo do samoobrony.

"Jesteśmy na celowniku ... Południa. Mamy pełne prawo do militarnej odpowiedzi na atak i agresję" - powiedział Osman w programie BBC's World Today.

Osman dodał, że Sudan nie będzie przekraczać międzynarodowej granicy i nie będzie atakować na terytorium Sudanu Południowego.

Na podstawie: bbc.co.uk{jcomments on}