Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Indie: test pocisku dalekiego zasięgu powiódł się PDF Print Email
Azja i Pacyfik
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Indie w czwartek poinformowały, że pierwszy test pocisku dalekiego zasięgu, jaki miał miejsce w tym kraju, zakończył się sukcesem. Pocisk może przenosić ładunek jądrowy, a jego zasięg wynosi nawet do 5 tys. km.

"Rakieta Agni V wystartowała ok. 8.03 czasu lokalnego i osiągnęła wszystkie zamierzone cele" - powiedział S. P. Das, dyrektor odpowiedzialny za testy pocisku.

Pocisk został wystrzelony na wschodnim wybrzeżu Indii, w stanie Orissa. W jego zasięgu znajdowały się główne chińskie miasta.

Minister obrony Indii, A.K. Antony, pogratulował podporządkowanej mu Organizacji Badań nad Obroną i Rozwojem za sukces w wystrzeleniu pocisku.

Hindusi twierdzą, że badania nad bronią dalekiego zasięgu nie są agresywną inicjatywą i że ich program opiera się na budowaniu wiarygodnego minimum niezbędnego do odstraszania.

W listopadzie Indie z powodzeniem przetestowały czwartą wersję Agni, co w języku hindi oznacza "pożar". Pocisk ten ma zasięg 3,5 tys. kilometrów. Z kolei rok wcześniej powstała pierwsze wersja Agni, o zasięgu zaledwie 700 km.

Na podstawie: cnn.com
{jcomments on}