Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Młodzi chińscy robotnicy tracą umiejętności z zakresu rolnictwa PDF Print Email
Azja i Pacyfik
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Liczba migrujących pracowników w Chinach wzrosła do 250 mln w 2011 roku. Średni miesięczny dochód wzrósł do 2049 juanów (304 dolarów). Większość z tych ludzi zrezygnowała ze zdobywania umiejętności z zakresu rolnictwa, co dla poprzednich pokoleń byłoby nie do przyjęcia.

Jedynie 10,5% migrujących pracowników ukończyło szkolenie z wiedzy rolniczej. 26,2% nie ma żadnych umiejętności rolniczych, zaś przytłaczająca większość 68,8% w ogóle nie została przeszkolona, jak podaje chiński Urząd Statystyczny.

Im młodsi migrujący pracownicy, tym mniej rolniczej wiedzy posiadają. Ta zmiana ma bardzo istotne znaczenie, ponieważ większość rolniczej infrastruktury jest niszczona, a związek między człowiekiem a ziemią załamuje się - mówi raport.

Liczba pracowników rezygnujących z życia na wsi na rzecz próby znalezienia lepszej pracy w mieście wzrosła w 2011 roku o 4,4% (10,5 mln) w stosunku do roku poprzedniego.

Mimo to nie ma nadwyżki wśród migrującej siły roboczej, ponieważ młodzi pracownicy wybierają jako swój cel inne prowincje, co stało się nowym trendem w 2011 roku.

Środkowe i zachodnie regiony Chin stały się miejscem docelowym dla migrujących pracowników, ponieważ sytuacja ekonomiczna w ich regionach nie zawsze jest najlepsza. Ludzie zaczęli opuszczać tradycyjnie pracochłonne delty rzek Jangcy i Perłowej.

Średnia wieku wśród migrujących pracowników wzrosła z 34 do 36 lat, a osoby powyżej 40 roku życia stanowią większość.

Jeśli chodzi o dochody, pracownik zachodnich prowincji zarabia średnio 1,990 juanów miesięcznie, środkowych - 2,006, zaś wschodnich 2,053. Statystyki wyraźnie pokazują, że różnica w dochodach maleje.

Chociaż liczba kontraktów między firmami i pracownikami rośnie, nadal jest zdumiewająco wielu pracowników budowlanych nie mających gwarancji pracy.

Na podstawie: europe.chinadaily.com.cn{jcomments on}