Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Ban Ki Mun wzywa do zwiększenia inwestycji w zdrowie kobiet i dzieci w Indiach PDF Print Email
Azja i Pacyfik
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał Indie do polepszenia jakości i dostępności usług medycznych dla kobiet i dzieci. Rozwiązanie tej kwestii jest według sekretarza generalnego istotną inwestycją w przyszłość narodu Azji Południowej.

"Każdego roku na całym świecie umiera ok. 8 milionów kobiet i dzieci z przyczyn, którym można zapobiec. Blisko 2 miliony to mieszkańcy Indii" - powiedział Ban Ki Mun w swoim wystąpieniu na przyjęciu w Bombaju, mającym na celu poparcie inicjatywy "Każda Kobieta, Każde Dziecko" (Every Woman Every Child). "Jestem głęboko poruszony tymi liczbami, ale jestem również całkowicie przekonany, że uda nam się obniżyć ich wartość".

Inicjatywa "Każda Kobieta, Każde Dziecko" zapoczątkowana została w 2010 roku, aby zmobilizować i wzmocnić globalne działania na rzecz ratowania życia 16 milionów kobiet i dzieci, a także aby poprawić warunki życia dodatkowych milionów.

Ban Ki Mun powiedział obecnym podczas przemówienia przedsiębiorcom i członkom wspólnot artystycznych, że ich współuczestnictwo jest kluczowe dla rozwiązania tego problemu i pochwalił wysiłki, jakie zostały już podjęte przez Radę Liderów Biznesu (Business Leaders Council). Celem tych wysiłków jest pomoc w osiągnięciu przez Indie Milenijnych Celów Rozwoju, w zakres których wchodzą walka z ubóstwem i rozwój społeczny. Ostateczny termin dla rozwiązania tych kwestii to 2015 rok.

"Za wiele kobiet w ciąży nie ma dostępu do usług medycznych. Zbyt wiele innych kobiet ma do pokonania dziesiątki kilometrów, aby dotrzeć do przychodni lekarskiej i w takich przypadkach matki i nowo narodzone dzieci nie zawsze są w stanie przetrwać. Dlatego musimy troszczyć się o każdą kobietę i każde dziecko" - powiedział Ban Ki Mun.

Na przyjęciu w Bombaju gośćmi byli także: Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan, Dyrektor Wykonawczy Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA) Babatunde Osotimehin,  Dyrektor Wykonawczy Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) Michel Sidibe i Zastępca Dyrektora Wykonawczego z Funduszu Dziecka ONZ (UNICEF) - Geeta Rao Gupta.

Sekretarz Generalny ONZ ogłosił również w Bombaju, że nominował Prasada Rao na swojego nowego specjalnego wysłannika ds. HIV/AIDS w regionie Azji i Pacyfiku. Rao ma bogate doświadczenie w kwestii walki z AIDS. Wcześniej był dyrektorem Narodowej Organizacji ds. Walki z AIDS w Indiach, a także dyrektorem regionalnym UNAIDS dla regionu Azji i Pacyfiku.

Podczas wizyty w Bombaju Ban Ki Mun spotkał się z wiodącymi gwiazdami sportowymi i gwiazdami Bollywood, wśród których wiele pełni funkcję ambasadorów dobrej woli ONZ. Podziękował im za ich pracę pomagającą w zwiększeniu świadomości z zakresu HIV, praw człowieka i ubóstwa w kraju. "Wiele z ich filmów opowiada historie biednych ludzi. Docierają one do wielu ludzi, do których ja nie mogłem dotrzeć i inspirują działania przeciwko biedze i niesprawiedliwości" - powiedział.

Tego samego dnia, nieco wcześniej, Ban Ki Mun spotkał się z Prithvirajem Chavanem, sekretarzem generalnym stanu Maharashtra, z którym wymienił poglądy na temat postępów z zakresu Milenijnych Celów Rozwoju, a szczególnie na temat zagadnień i programów zdrowotnych. Omówili także rozszerzone partnerstwo z sektorem prywatnym na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Na podstawie: un.org{jcomments on}