Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Część mieszkańców Japonii protestuje przeciwko rozlokowaniu amerykańskich samolotów MV-22 Osprey PDF Print Email
Azja i Pacyfik
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

MV 22 OspreyStany Zjednoczone posuwają się naprzód z planami rozmieszczenia w Japonii swoich wojskowych samolotów transportowych typu Osprey. Mieszkańcy obszaru, gdzie ma znajdować się samolot, prostestują ze względu na swoje bezpieczeństwo, gdyż ostatnio miały już miejsce dwa wypadki związane z tymi samolotami.

Pierwsze Osprey'e opuściły San Diego na statku zmierzającym w kierunku Japonii. Przed rozlokowaniem będą one montowane w bazie marynarki wojennej USA w mieście Iwakuni, a potem zostaną rozmieszczone na wyspie Okinawa, gdzie obecność militarna USA jest znaczna.

Plany USA wywołały protesty w obu lokacjach ze względu na wypadki, jakie miały już miejsce z tego typu samolotami na Florydzie i w Maroku.

Japoński minister obrony nie poinformował, kiedy amerykański statek ma przybyć, ale urzędnik z Iwakuni powiedział, że nastąpi to prawdopodobnie pod koniec tego miesiąca.

Japoński minister obrony Satoshi Morimoto odwiedził w ten weekend Okinawę i Iwakuni, aby stłumić poruszenie, jednak spotkała go gniewna reakcja.

Według relacji japońskich mediów, gubernator Okinawy powiedział, że jeśli dojdzie do jakiegokolwiek wypadku spowodowanego rozmieszczeniem nowych samolotów, wszystkie bazy wojskowe USA na Okinawie powinny zostać zamknięte.

Na okinawie przebywa około 19 tysięcy żołnierzy piechoty morskiej USA oraz większość z 50 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Japonii.

Lokalne zatwierdzenie nie jest istotne, aby projekt posunął się do przodu, ale obecne protesty to wstyd dla rządu Japonii przed wizytą sekretarz stanu Hilary Clinton. Wizyta ma odbyć się jeszcze w tym tygodniu.

Jeden Osprey rozbił się w zeszłym miesiącu podczas treningu na Florydzie, raniąc wszystkich pięciu lotników na pokładzie. Wcześniejszy wypadek Osprey'a w Maroku z kwietnia spowodował śmierć dwóch żołnierzy.

Ze względu na lokalne niepokoje nie będą wykonywane żadne operacje lotnicze na terenie Japonii do czasu, aż zostaną przedstawione japońskiemu rządowi rezultaty śledztw przeprowadzonych w związku z poprzednimi wypadkami. Ma to nastąpić w sierpniu.

Osprey łączy w sobie zwykłe skrzydła samolotowe ze śmiglami, co pozwala startować i lądować jak helikopter i poruszać się z dwa razy większą prędkością niż zwykłe helikoptery.

W latach 90. wcześniejsze wersje Ospreya także ulegały wypadkom, zabijając w sumie kilku żołnierzy. W 2000 roku zginęło 19 żołnierzy piechoty morskiej podczas ćwiczeń szkoleniowych w Arizonie. W grudniu tego samego roku w wypadku w Karolinie Północnej zginęło kolejnych czterech żołnierzy.

Na podstawie: japantoday.com