Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Syria zestrzeliła turecki samolot wojskowy PDF Print Email
Bliski i Środkowy Wschód
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Prezydent Turcji Abdullah GulPrezydent Turcji powiedział w sobotę, że jego kraj podejmie "konieczną" akcję wobec Syrii, po tym gdy Damaszek poinformował, że zestrzelił turecki samolot naruszający jego przestrzeń powietrzną.

Abdullah Gul poinformował też, że Turcja nadal próbuje ustalić dokładne okoliczności incydentu oraz czy samolot mógł być zestrzelony na tureckim terytorium. Samolot spadł do Morza Śródziemnego, 13 kilometrów od syryjskiego miasta Latakia.

Incydent spotęgował napięcia pomiędzy sąsiadami, którzy byli sojusznikami, zanim rozpoczęła się rewolta w marcu 2011 roku. Turcja jest jednym z najsilniejszych krytyków brutalnych poczynań syryjskiego rezimu.

Tureckie media poinformały, że straże przybrzeżne obu krajów prowadzą wspólne poszukiwania dwóch zaginionych członków załogi samolotu.

Turecki prezydent powiedział, że to normalne, iz odrzutowce latające z dużymi prędkościami naruszają przestrzeń powietrzną innych krajów, ale trwa to zazwyczaj bardzo krótko.

Według syryjskiej państwowej agencji informacyjnej SANA, wojsko namierzyło "niezidentyfikowany cel powietrzny", który leciał na małej wysokości z dużą prędkością. Syrysjkie siły antypowietrzne zneutralizowały cel używając artylerii przeciwlotniczej. Cel okazał się być tureckim samolotem wojskowym, który wkroczył w syryjską przestrzeń powietrzną i został potraktowany według proceur stosowanych w takich przypadkach.

Na podstawie: arabnews.com