Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Koniec pakistańskiej blokady dla konwojów NATO PDF Print Email
Bliski i Środkowy Wschód
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Hilary Clinton w PakistaniePo 7-miesięcznej blokadzie pierwsza ciężarówka transportująca zaopatrzenie dla żołnierzy NATO w Afganistane przekroczyła pakistańską granicę.

Pakistan zamknął dla konwojów NATO szlaki lądowe prowadzące do rozdartego wojną sąsiada po nieudanym nalocie sił powietrznych USA w listopadzie zeszłego roku. W jego wyniku zginęło 24 pakistańskich żołnierzy na posterunku granicznym.

Trzy ciężarówki wyładowane wodą mineralną wjechały w czwartek na teren Afganistanu ze stanowiska granicznego Chaman w prowincji Beludżystan.

Po impasie trwającym 7 miesięcy Islamabad zgodził się we wtorek na ponowne otwarcie szlaku transportowego. Nastąpiło to, ponieważ we wtorek Pakistan odwiedziła amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton, która przeprosiła za nieudany nalot z zeszłego roku.

Większość ciężarówek służących w konwojach NATO spędziła ostatnie 7 miesięcy stojąc bezczynnie w największym pakistańskim mieście portowym - Karaczi.

Blokada zmusiła USA i sojuszników do korzystania ze znacznie dłuższego i droższego szlaku transportowego, prowadzącego przez Kaukaz, Rosję i Azję Centralną. Według Pentagonu kosztowało to amerykańskie siły zbrojne 100 mln USD miesięcznie.

Islamabad stanowczo domagał się, aby Waszyngton przeprosił za listopadowy atak, ten jednak wyrażał tylko ubolewanie.

Na podstawie: aljazeera.com