Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Islandia szybko spłaca swoje zadłużenie PDF Print Email
Europa
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Logo Międzynarodowego Funduszu WalutowegoIslandia spłaciła przed czasem do Międzynarodowego Funduszu Walutowego drugą ratę kredytu, co jest symbolicznym krokiem pokazującym, że naród Islandii ciężko pracuje nad wyjściem z kryzysu finansowego. Kraj liczący tylko 320 tys. obywateli spłacił w tym tygodniu 483,7 USD kredytu. W marcu zaś zostało spłacone aż 900 mln USD.

Kiedy globalny kryzys finansowy uderzył pod koniec 2008 roku, system bankowy Islandii wpadł w krach finansowy pod ciężarem długów nagromadzonych podczas agresywnej ekspansji zagranicznej. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje skandynawskie były zmuszone do udzielenia pomocy, kiedy główne banki Islandii w ciągu tygodnia stanęły na skarju bankructwa.

Gospodarka Islandii odbiła się od dna po imponującym wprowadzeniu restrykcyjnej kontroli kapitału i środków oszczędnościowych. Wzrost krajowej konsumpcji, ruchu turystycznego i eksportu doprowadziły w pierwszym kwartale tego roku do do szybszego tempa rozwoju gospodarczego niż przed kryzysem.

Roczne tempo wzrostu gospodarczego na ten rok wynosi 4,5%, podczas gdy PKB wzrosło 2,4% w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do pierwszego kwartału poprzedniego roku.

Na podstawie: icenews.is