Macedończycy nie zgadzają się na więcej monumentów w swojej stolicy

Skopje 2014Po zapełnieniu stolicy Macedonii dziesiątkami nowych monumentów większość Macedończyków chce, aby rząd zaprzestał marnowania pieniędzy na ten cel.

Według sondażu przeprowadzonego przez lokalną agencję, przytłaczająca większość wynosząca 81% respondentów chce, aby rząd przestał szaleć z wydawaniem pieniędzy na monumenty w ramach swego programu "Skopje 2014", mającego na celu ulepszenie wizerunku stolicy.

Jedynie 18% respondentów było za tym, aby dalej budować monumenty, a 1% nie ma wyraźnego zdania na ten temat.

Kwestia ta wywołała żywą dyskusję w parlamencie Macedonii. Socjaldemokratyczna opozycja zarzuca rządzącej centroprawicowej partii WMRO-DPMNE (Wewnętrzna Macedońska Organizacja Rewolucyjna - Demokratyczna Partia Macedońskiej Jedności Narodowej) nadmierne szastanie pieniędzmi w dobie kryzysu.

WMRO DPMNE twierdzi, iż te wydatki są konieczne, aby przebudować obskurnie wyglądające miasto. Według niej wydatki te zostaną w przyszłości zrekompensowane przez dochody z turystyki.

Czerpiąc inspirację ze stylów architektonicznych z okresu starożytności, w ramach projektu "Skopje 2014" powstało już 30 posągów z brązu i marmuru, a jeszcze więcej jest już w planach.

Większość z nich wzniesiono w na obszarze centrum miasta. Najbardziej znane są dwa prawie 30-metrowe posągi ustawione w fontannach Aleksandra Wielkiego i Filipa Macedońskiego, a także 30-metrowy łuk trumfalny oraz masywna kolumnada z lwami.

Na podstawie: balkaninsight.com