Angela Merkel chwali premiera Włoch Print
Europa
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Mario MontiKanclerz Niemec Angela Merkel powiedziała w piątek, że reformy przeprowadzone przez premiera Włoch Mario Monti'ego nakierowały jego kraj na dobrą drogę. Udzielając wywiadu na konferencji prasowej, kanclerz Merkel zauważyła, że w rezultacie reform Włochy odzyskały zaufanie rynków finansowych.

Na giełdach nastąpiła lekka panika, a koszty pożyczek wzrosły po dramatycznym weekendzie, w trakcie którego Monti zapowiedział, że wkrótce zamierza zrezygnować ze swojej funkcji, a jego poprzednik Silvio Berlusconi zapowiedział powrót do polityki.

We wtorek Berlusconi nadał ton swojej kandydaturze, oskarżając obecnego premiera o bycie "Niemcocentrycznym". Dodał też, że wszystkie wskaźniki ekonomiczne pogorszyły się, odkąd Monti objął swoją funkcję.

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle przed wyjazdem na spotkanie do Maroka w sprawie kryzysu syryjskiego powiedział, iż Niemcy nie mogą być wykorzystywane jako cel populistycznej kampanii wyborczej.

Europejski Bank Centralny uprzedził w poniedziałek, że niezależnie od tego, kto będzie nowym przywódcą Włoch, reformy muszą być kontynuowane.

Na podstawie: thelocal.de, ansa.it