Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Prezydent Bronisław Komorowski: Potrzebna strategia Polski wobec Chin PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Prezydent Bronisław Komorowski wskazał na potrzebę zbudowania strategii państwa polskiego wobec Chin, zarówno w obszarze politycznym, jak i gospodarczym, kulturalnym, naukowym. Prezydent spotkał się w poniedziałek z przedstawicielami biznesu, którzy uczestniczyli w grudniowej wizycie Pary Prezydenckiej w Chinach.

- To spotkanie to wstęp działań absolutnie niezbędnych, jeśli chcemy myśleć o trwałym ulokowaniu się na stałe w ramach szans gospodarczych, jakie tworzy rozwijająca się gospodarka chińska – mówił Bronisław Komorowski. - Mam na myśli potrzebę zbudowania strategii państwa polskiego wobec Chin; strategii, która obejmowałaby zarówno strategię w wymiarze czysto politycznym, jak i gospodarczym, a także kulturalnym, naukowym – powiedział.  

Prezydent podkreślił, że brak takiej strategii oznacza poważne osłabianie szansy na wykorzystanie wyjątkowej okazji. - To spotkanie jest dla mnie początkiem działań na rzecz zbudowania strategii państwa polskiego wobec rozwijających się i będących w gigantycznym rozpędzie Chin – jednego z najważniejszych – w dalszej perspektywie – biegunów rozwoju i biegunów znaczenia politycznego na świecie – zaznaczył Bronisław Komorowski.

W ocenie prezydenta, przedsiębiorcy wywieźli z Chin przekonanie, że to jest zupełnie nowa szansa, której uchwycenie na czas jest po prostu wspólnym obowiązkiem.

- Jestem przekonany, że efekty rozmów i kontaktów ze stroną chińską zarówno czysto politycznych, jak i praktyków życia gospodarczego układają się w bardzo interesującą, logiczną całość, której istotnym elementem są deklaracje strony chińskiej o zwiększeniu importu towarów z Polski do Chin. I to jest szansa dla polskich firm – powiedział Bronisław Komorowski. Ale – jak dodał - również deklaracje i zapisy związane z partnerstwem strategicznym polsko chińskim mówiące o potrzebie inwestowania kapitału chińskiego w Polsce to są także szansa dla polskiej gospodarki i firm.