Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Donald Tusk spotkał się z premierem Włoch PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

tuskwlochy1W czwartek premier Donald Tusk spotkał się w Rzymie z Mario Montim. Przedmiotem rozmów szefów rządów były m.in. prace nad międzyrządową umową fiskalną oraz przygotowania do najbliższego szczytu UE pod koniec stycznia.

- Duża pozytywna aktywność Włoch w czasie rozmów na temat przyszłej umowy fiskalnej pozwala nam wierzyć, że we współpracy z Polską i wieloma innymi krajami UE zbudujemy mechanizm podejmowania decyzji w tym kluczowym momencie - powiedział Donald Tusk po spotkaniu.

- Z wielką satysfakcją obaj stwierdziliśmy, że włoski i polski punkt widzenia na takie sprawy, jak jednolity rynek, źródła wzrostu, w tym skuteczna walka z bezrobociem, konkretne zapisy w przyszłej umowie fiskalnej, wspólnotowa metoda działania, poszanowanie wspólnoty 27 państw jako kluczowego organizmu politycznego także w czasie walki z kryzysem, w tych wszystkich sprawach mamy wspólny pogląd - mówił szef polskiego rządu.

Premier Monti zaznaczył jako godne podziwu osiągnięcia gospodarcze Polski. Pozytywnie wypowiedział się także o zakończonej 31 grudnia polskiej prezydencji. Podkreślił także konieczność większej integracji zarówno w strefie euro, jak i z państwami nie posiadającymi wspólnej waluty.

Głównym tematem rozmów premierów Polski i Włoch była polityka europejska. Oprócz prac nad pakietem fiskalnym, rozmawiano o Wieloletnich Ramach Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020, które będą przedmiotem intensywnych uzgodnień na forum UE w tym roku. W tym kontekście poruszono też kwestie polityki spójności, która jest priorytetowa dla polskiego rządu.

Premier Tusk przekazał stronie włoskiej wyrazy współczucia i solidarności po katastrofie statku wycieczkowego Costa Concordia.

Dzień wcześniej Prezes Rady Ministrów spotkał się z prezydentem Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano. Wśród poruszonych tematów znalazły się współpraca gospodarcza między obydwoma państwami oraz problematyka europejska.

W czwartek w dzienniku "Corriere della Sera" został opublikowany wywiad szefa rządu, w którym mówił o zacieśnianiu współpracy Polski i Włoch.