Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Wicepremier Pawlak o polsko-francuskiej współpracy gospodarczej PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

pawlakfrancja Relacje gospodarcze miedzy Polską a Francją, współpraca energetyczna i sytuacja w strefie euro, to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki z przedsiębiorcami zrzeszonymi we Francuskiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Polsce. Spotkanie odbyło się 20 lutego 2012 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak podkreślił, że Francja, obok Niemiec i Włoszech, jest od lat strategicznym partnerem handlowym naszego kraju. - Francuskie inwestycje w Polsce zajmują również wysokie miejsce i stanowią ok. 13 proc. zagranicznych inwestycji ogółem – powiedział.  Dodał, że według wstępnych danych polsko-francuskie obroty handlowe w 2011 r. przekroczyły wartość 14 mld euro.

W opinii wicepremiera duże inwestycje np. w zakresie infrastruktury, energetyki czy transportu, przygotowywane w naszym kraju, mogą tworzyć przestrzeń do nowych polsko-francuskich projektów. – Jesteśmy dobrym partnerem handlowym o stabilnej sytuacji gospodarczej, co zachęca zagraniczny biznes do poszukiwania kontaktów właśnie w Polsce – zaznaczył.

Z kolei prezes Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Maciej Witucki podkreślił, że Izba zrzesza większość firm polskich i francuskich obecnych na obu rynkach. – W Polsce działamy od 1994 r. współpracując zarówno z  biznesem jak i administracją – powiedział. – Chcemy nadal brać czynny udział w polskim życiu gospodarczym – dodał.