Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Wicepremier Pawlak i minister gospodarki Estonii o bezpieczeństwie energetycznym Europy PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

polskaestoniaUnijna polityka energetyczna oraz plany rozwoju sektora energetycznego w Polsce i Estonii to główne tematy rozmowy wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z ministrem gospodarki i komunikacji Estonii Juhanem Partsem. Spotkanie odbyło się 12 marca 2012 r. w Warszawie.

Wicepremier Pawlak nawiązał do dokumentu KE „Energy Road Map 2050”, który jest obecnie przedmiotem dyskusji na forum unijnym. - W dążeniu do realizacji zakładanych celów klimatycznych konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema filarami polityki energetycznej UE: zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem energetycznym oraz konkurencyjnością gospodarek – podkreślił. 

Zdaniem wicepremiera szczególnie w dobie kryzysu gospodarczego należy także bardzo ostrożnie podejmować kolejne zobowiązania redukcyjne, obciążające państwa członkowskie. – Dlatego postulujemy, aby większy nacisk położyć na efektywne wykorzystanie surowców energetycznych, których zasoby ulokowane są na terenie Unii – dodał.

Minster Juhan Parts zwrócił z kolei uwagę na potrzebę utrzymania dobrych warunków dla europejskich inwestycji w związku z rosnącymi kosztami energii. - Konieczne  jest również ujednolicenie unijnego rynku w tym zakresie – dodał.