Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Piękna energia ze Wschodu PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

W drugiej połowie 2014 r. do gazoportu w Świnoujściu przypłynie pierwszy statek ze skroplonym gazem z Kataru. Ale stosunki polsko-katarskie to nie tylko kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Dwustronną współpracę kulturalno-oświatową promuje jedna z najpiękniejszych kobiet Bliskiego Wschodu: żona emira Kataru, która wkrótce odwiedzi Polskę i odbierze Order Uśmiechu.

Jej Wysokość z Sekretarzem Generalnym ONZCzłonkowie Międzynarodowej Kapituły zdecydowali o odznaczeniu Orderem Uśmiechu Jej Wysokości Szajchy Muzy bint Nassir al‐Misnad (موزة بنت ناصر المسند‎), małżonki emira Kataru, która założyła i wspiera finansowo Centrum "Shafallah" na rzecz dzieci niepełnosprawnych ruchowo, z zespołem Downa oraz dzieci autystycznych. Z jej inicjatywy i dzięki jej finansowemu zaangażowaniu powstało Centrum Onkologii Dziecięcej w Bejrucie. Pomaga też finansowo szpitalom dziecięcym na całym świecie. Jest założycielką Katarskiej Fundacji na rzecz ochrony kobiet i dzieci, a także fundatorką pierwszego w krajach arabskich edukacyjnego kanału telewizyjnego dla dzieci poniżej trzeciego roku życia. Fundacja Szejchy Mouza bint Nasser wspiera sieroty w krajach Afryki i Azji. Poza tym żona emira Kataru aktywnie działa w międzynarodowych akcjach społecznych i jest ambasadorem UNESCO.

Żona szejka Muza dzielnie się udziela w szerzeniu edukacji wśród kobiet arabskich. Inteligentne, solidnie wykształcone, eleganckie kobiety Bliskiego Wschodu przeczą stereotypowi Arabki jako istoty zniewolonej i zakwefionej. Nowoczesne żony przywódców państw arabskich mają duży wpływ na dokonujące się tam reformy. Nie zamierzają jednak narzucać swym krajom zachodniego stylu życia ani wartości. Mówiąc zaś o prawach kobiet, odwołują się do Koranu. Zachód, z jego tendencją do postrzegania kobiet arabskich jako biernych i bezwolnych przedmiotów męskiej dominacji, zatrzymał się na minionej epoce. Bliski Wchód ulega tymczasem ciągłym przemianom. Mimo iż dokonują się one w tempie raczej ewolucyjnym niż rewolucyjnym, są konsekwentne i stałe. Podobnie zmieniają się kobiety arabskie. Małżonka emira Kataru jest symbolem tych zmian.

Jej Wysokość w indyjskiej szkole w Bangalore w ramach projektu Teach for IndiaSzajcha Muza bint Nassir al‐Misnad przewodniczy Fundacji Katar dla Edukacji, Nauki i Rozwoju Społecznego (Qatar Foundation for Education, Science and Community Development), która jest niezależną, prywatną, statutową niedochodową organizacją oświatową, założoną w 1995r. na mocy dekretu emira Kataru, szajcha Hamada Al Saniego. Wizja działania Fundacji Katar opiera się na idei „wspierania edukacyjnych centrów doskonałości akademickiej poprzez inwestowanie w potencjał ludzki, innowacyjne technologie, nowoczesne wyposażenie placówek oświatowych oraz partnerskie projekty, podejmowane wespół z elitarnymi środkami badawczymi w regionie i na świecie. Sztandarowym projektem Qatar Foundation jest Education City, Miasto Edukacji, którego budowę rozpoczęto w październiku 2003r. Ideologicznym fundamentem Education City jest przyszłościowa wizja rozszerzającego się centrum oświatowej doskonałości i naukowej innowacji; centrum, które ma stać się zaczynem kompleksowej transformacji Kataru w społeczeństwo oparte na wiedzy.

Szajcha Muza przemawia na Konferencji ONZ w Rio de JaneiroKatar wyróżnia się na tle pozostałych państw Zatoki Perskiej (Arabskiej) z kilku powodów. Po pierwsze, stawia na rozwój gazownictwa, które uznane jest za przyszłość rynku energetycznego. Celem strategicznym Kataru jest uzyskanie pozycji dominującego eksportera tego surowca na świecie. Drugim powodem jest sfera polityki. Pomimo niewielkiego rozmiaru, Katar wypracował sobie pozycję mediatora w sporach bliskowschodnich, a dzięki umiejętnemu lawirowaniu między głównymi siłami w regionie – Arabią Saudyjską, Iranem i Stanami Zjednoczonymi, osiągnął bezpieczną pozycję na arenie regionalnej i globalnej. Kolejnym wyróżnikiem Kataru jest stacja telewizyjna Al-Dżazira, która urosła do światowej marki medium – najbardziej rozpoznawalnego wśród niezachodnich stacji telewizyjnych. Wreszcie, warto wskazać na osobę emira Kataru – Szajcha Hamada Ibn Chalifę Al Saniego – który należy do najmłodszych, a zarazem najbardziej postępowych władców w regionie. To przede wszystkim Jemu oraz Jego pięknej małżonce Muze Katar zawdzięcza dalekowzroczną politykę, która nastawiona jest na stopniowe przekształcenie go w nowoczesne państwo.

Bibliografia:

  1. Strona internetowa Fundacji Kataru: www.qf.edu.qa.
  2. C.T. Szyjko, A systemic education reform in Qatar, [in:] Contemporary Studies in Global Analysis and Policy 2012, pp. 44-55, ISBN 978-83-98710-71-0.
  3. N. Al-Masny, C.T. Szyjko, Zrównoważona inżynieria urbanistyczna, Inżynieria środowiska. Wybrane zagadnienia, Warszawa 2012, s. 163-180. ISBN 978-83-89710-72-7.K. Górak-Sosnowska, R. Czulda (red.) Państwo Katar: Gospodarka – polityka – kultura, Łódź 2009.
  4. Arab Royal Families are giving their Women a Longer Leash, “The Economist”, Vol. 372, Issue 8394, 25.09.2004.
  5. UNESCO Celebrity Advocate Sheikha Mozah Al-Missned www.unesco.org/new/en/unesco/about-us/who-we-are/goodwill-ambassadors/special-envoys/her-highness-sheikha-mozah-bint-nasser-al-missned/
  6. Official site of Her Highness Sheikha Mozah Nasser Al-Missned http://www.mozabintnasser.qa/pages/default.aspx