Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Wicepremier Pawlak: Handel ze wschodem to ponad 46 mld dol. PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Waldemar Pawlak"W 2011 r. handel Polski z krajami wschodnimi przekroczył 46 mld dol." - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z polskim biznesem. Rozmowy z przedsiębiorcami zainteresowanymi współpracą z rynkami wschodnimi odbyły się 25 czerwca 2012 r. w Warszawie.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że w relacjach handlowych Polski ze Wschodem największy udział mają Rosja i Ukraina. Eksport na te rynki osiągnął w 2011 r. wartość ponad 16 mld dol. Z kolei nasz import wyniósł 30 mld dol. – W ubiegłym roku obroty handlowe Polski z Rosją przekroczyły 34 mld dol., a z Ukrainą 7,5 mld dol. – poinformował wicepremier Pawlak.  

Przypomniał, że podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, w grudniu 2011 r. Rosja podpisała umowę o przystąpieniu do Światowej Organizacji Handlu (WTO). - Po implementacji przez Rosję zapisów porozumienia, wartość rocznego eksportu towarów unijnych na rynek rosyjski może wzrosnąć nawet o 4 mld euro rocznie – zaznaczył wicepremier. - Przystąpienie Rosji do WTO zapewni też przejrzyste relacje handlowe z tym krajem i jego partnerami, oparte na regułach obowiązujących wszystkich członków WTO – dodał.

Podkreślił, że wynegocjowana została również umowa o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu (DCFTA) z Ukrainą. - Negocjujemy analogiczne umowy z Mołdawią, Gruzją i Armenią – powiedział wicepremier. - Te rozwiązania to szansa na bardziej stabilne relacje inwestorskie na tych rynkach – ocenił.

Szef resortu gospodarki podkreślił również, że polscy przedsiębiorcy zainwestowali w krajach wschodnich ok. 2 mld dol. – Polskie firmy działają głównie na Ukrainie, gdzie ulokowały już ponad 875 mln dol. Z kolei w Rosji zainwestowały 704 mln dol. w działalność gospodarczą – powiedział.

Wicepremier Waldemar Pawlak zwrócił także uwagę, że coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych współpracą gospodarczą z Kazachstanem. - Mamy już przykłady zrealizowanych dużych polskich inwestycji na rynku kazachstańskim w sektorze wydobycia ropy naftowej oraz w branży farmaceutycznej – poinformował.

W spotkaniu organizowanym przez Klub Wschodni i Polsko–Rosyjską Izbę Przemysłowo–Handlową wzięło udział ok. 80 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw zainteresowanych współpracą gospodarczą z krajami wschodnimi, w szczególności z Rosją, Ukrainą, Białorusią i Kazachstanem.