Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Wielka Brytania: aresztowano 6 osób podejrzanych o terroryzm PDF Print Email
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

richard-dartPięciu mężczyzn i jedna kobieta podejrzani o zaangażowanie w działalność terrorystyczną zostali aresztowani w Londynie w ramach śledztwa prowadzonego przez służby wywiadowcze oraz MI5.

Zatrzymani są w wieku od 18 do 30 lat. Jeden z nich musiał zostać obezwładniony paralizatorem. Przeszukano 8 domow i jedną firmę na zachodnim, wschodnim i w pólnocnym Londynie.

Sądzi się, że aresztowania związane są z potencjalnym spiskiem mającym na celu atak na wybrane obiekty w Wielkiej Brytanii. Udział w spisku mieliby brać islamscy ekstremiści.

Trzej mężczyźni wśród zatrzymanych to bracia, a jeden z nich był policjantem. Służył w policji londyńskiej przez ponad dwa lata, po czym zrezygnował we wrześniu 2009 roku. Nie był angażowany w żadne specjalistyczne zadania o wysokim stopniu poufności.

Bracia są w wieku 18, 24 i 26 lat. Zostali zatrzymani przy ulicy Abbey Road, w dzielnicy Stratford we wschodnim Londynie. W operację zaangażowani byli uzbrojeni funkcjonariusze.

Według BBC zatrzymani bracia to Jahangir, Mohammed i Moybur Alom. Wśród zatrzymanych znajduje się także islamski konwertyta Richard Dart, nazywany Salahuddin al Britani. Na portalu YouTube krytykował on rodzinę królewską i brytyjskie działania wojskowe w krajach arabskich.

Policja londyńska poinformowała, że nie ma to związku z igrzyskami olimpijskimi czy paraolimpijskimi.

Poziom zagrożenia terrorystycznego w Wielkiej Brytania utrzymuje się na znacznym ("substantial") poziomie, co oznacza, że wystąpienie ataku jest bardzo prawdopodobne. Są jeszcze dwa wyższe poziomy - ekstremalny ("severe") i krytyczny ("critical"). Na poziomie krytycznym atak "oczekiwany jest w najbliższym czasie".

Przynajmniej część zatrzymanych, podejrzanych o podżeganie i przygotowanie ataku terrorystycznego to obywatele brytyjscy. Są nimi na pewno 21-letni mężczyzna i 30-letnia kobieta, oboje zatrzymani pod oddzielnymi adresami w dzielnicy Ealing w zachodnim Londynie.

Na podstawie: bbc.co.uk