Relacje handlowe Polski z Singapurem Print
Polska
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Dzielnica finansowa SingapuruPrawie 1 miliard dolarów wyniosły obroty handlowe Polski z Singapurem w zeszłym roku. Nasz kraj zanotował dodatni bilans wymiany (eksport miał wartość 574, a import 415 mln USD). Singapur jest największym inwestorem zagranicznym w Polsce z regionu Azji Południowo-Wschodniej.

Singapur jest też, zaraz po Chinach, największym odbiorcą polskiego eksportu w Azji.

Co sprzedajemy do Singapuru?

Oprócz produktów sektora stoczniowego eksportujemy m.in. maszyny i urządzenia mechaniczne oraz sprzęt elektryczny. Do Singapuru trafia także sprzęt produkowany przez Hutę Stalowa Wola. Pod koniec 2011 r. przedsiębiorstwo prowadzące transport publiczny w Singapurze otrzymuje produkowane w Starachowicach podwozia do autobusów MAN.

Sukcesem było otwarcie singapurskiego rynku na import polskiego mięsa wieprzowego. W 2011 r. Singapur, po kilkuletnim procesie weryfikacji polskich zakładów mięsnych, zaaprobował pierwsze firmy do eksportu mrożonego mięsa wieprzowego, m.in. Sokołów - Zakład Jarosław, Zakłady Mięsne Skiba, Polski Koncern Mięsny Duda SA.

Współpraca naukowa

Rozwijamy także współpracę naukowo-techniczną. W 2005 i 2011 r. z A*STAR (Agency for Science, Technology and Research) podpisane zostało Memorandum of Understanding. Poza współpracą w ramach tej umowy, zawarte i realizowane są 4 umowy o współpracy pomiędzy National University of Singapore a Politechniką Warszawską, SGH, Politechniką Krakowską oraz AGH.

Singapur jest jednym z najbogatszych państw na świecie pod względem PKB na głowę mieszkańca. Zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach oceniających swobodę gospodarczą i jest jednym z najlepiej rozwiniętych państw świata.