Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Kanadyjska NDP proponuje rozprawienie się ze złym zachowaniem w Izbie Gmin PDF Print Email
USA i Kanada
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Nowa Demokratyczna Partia Kanady twierdzi, że zachowanie podczas debat w kanadyjskiej Izbie Gmin stało się tak złe, że surowe kary są niezbędne, aby przywrócić dobre maniery.

Największa partia opozycyjna proponuje, aby posłowie, którzy najgorzej się zachowują, byli wyłączeni z zadawania pytań podczas codziennego tak zwanego "czasu pytań" (question period), kiedy to posłowie zadają rządowi pytania odnośnie aktualnych spraw.

Lider grupy parlamentarnej NDP Nathan Cullen zaproponował, aby rozszerzyć kary na tak zwane "miękkie pytania" (softball questions - łatwie pytania, na które bez problemu można udzielić odpowiedzi) zadawane przez członków bądź zwolenników rządu.

Cullen zaproponował także, aby przewodniczący Izby Gmin, Andrew Scheer, będący głównym arbitrem podczas sporów, miał więcej uprawnień pozwalających na doprowadzaniu posłów do porządku.

Cullen zapowiedział też, że będzie szukał porozumienia z innymi partiami w sprawie proponowanych przez siebie zmian.

Walka ze złym zachowaniem rozpocznie się w samej partii. Cullen dał słowo, że na stronach społecznościowych związanych z partią będzie można udzielać się za pomocą komentarzy, aby dać impuls do lepszego zachowania w Izbie Gmin.

W czasie zeszłorocznych wyborów wszystkie partie przysięgały, że posłowie będą grzeczniejsi podczas debat w Izbie Gmin. Podobna obietnica składana była w wyborach kilka lat wcześniej.

W 2010 roku konserwatywny poseł Michael Chong zaproponował szereg środków, które uczyniłyby debatę bardziej kulturalną. Izba zgodziła się na przegląd jego rekomendacji, którego niestety nie dokonano i ostatecznie projekt przepadł wraz z nadejściem nowych wyborów.

Spiker Andrew Scheer wezwał posłów do powstrzymania się od chuligańskiego zachowania, mówiąc, że zadawanie niestosownych pytań podczas debaty jest nadmierne.

Scheer w grudniu 2011 roku w swoim orzeczeniu stwierdził, że brak dobrych manier jest ewidentny. W czasie debaty posłowie zagłuszają innych posłów poprzez kłopotliwe pytania, klaskanie "albo, używając kolokwializmu, jęczenie i wrzeszczenie w tej czy innej formie".

Cullen powiedział, że NPD jest skłonne również do rozważenia innych opcji mających pomóc poprawić zachowanie posłów.

Na podstawie: canada.com