Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Zakończenie szczytu G20 w Meksyku PDF Print Email
Świat
Written by   
DATE_FORMAT_LC2

Szczyt G20Prezydent Barack Obama powiedział pod koniec szczytu G20, że plany europejskich przywódców zachęcają do walki z kryzysem w strefie euro.

W końcowym komunikacie światowi liderzy powiedzieli, że podejmą wszelkie niezbędne kroki mające na celu ochronę strefy euro.

Wedlug komunikatu przywódcy z zadowoleniem przyjęli informacje o planach rekapitalizacji hiszpańskich banków.

W rozmowach poruszono kwestię Grecji dążącej do sformowania rządu koalicyjnego, a także kwestię wzrostu finansowania zewnętrznego Hiszpanii.

Kiedy szczy zbliżał się ku końcowi, europejscy przywódcy zobowiązali się do utrzymania stabilności w strefie euro oraz do współpracy z przyszłym greckim rządem w kierunku reform i zrównoważonego rozwoju.

Kanclerz Niemiec Anglena Merkel podkreśliła jednak, że Grecja musi dotrzymać zobowiązań, które przyjęła w przeszłości. Uważa, że reformy wskazane wcześniej Grecji muszą być zreazlizowane.

Kiedy już kończono rozmowy na szczycie, przywódcy uzgodnili również, aby nie wprowadzać nowych środków protekcjonistycznych do 2014 roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział jednak, że wprowadzenie barier handlowych mogłoby być zasadniczym narzędziem służącym do ochrony rosyjskich miejsc pracy.

W międzyczasie gospodarki wschodzące (BRICS - Brazylia. Rosja, Indie, Chiny i RPA) zobowiązały się zwiększych swój wkład do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co będzie stanowić zabezpieczenie ich finansów przed ewentualnym kryzysem finansowym.

Każdy z pięciu krajów zaoferował po 10 mld dolarów, w zamian za reformę systemu głosowania, co zwiększyłoby ich wpływ na podejmowanie decyzji w organizacji.

Chiny obiecały również wpłacić 43 mld dolarów do funduszu interwencyjnego MFW.

Na podstawie: bbc.co.uk