Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Rosja - długie ręce władzy PDF Print Email
Filmy
DATE_FORMAT_LC2

Formalnie Rosja jest to państwo demokratyczne. Naród wybiera prezydenta i parlament w wolnych wyborach. W rzeczywistości jednak wybór jest fikcją i ogranicza się do kandydatów podsuwanych wyborcom przez reżyserów rosyjskiej sceny politycznej. To dzięki nim prezydentem na drugą kadencję został schorowany i skompromitowany Jelcyn. Te same kręgi zdecydowały później o zwycięstwie Władimira Putina, który na początku prezydenckiego wyścigu miał zaledwie 3 procent poparcia. I to one wyniosły teraz do władzy Miedwiediewa, który został namaszczony przez Putina. Same wybory stały się czystą formalnością.

Niepokorni dziennikarze, polityczni dysydenci i zbuntowani członkowie establishmentu, którzy odważyli się krytykować prezydenta, są w najlepszym przypadku marginalizowani lub zamykani w więzieniach. Ludzie, którzy otwarcie wiążą Kreml na przykład z przypisywanymi Czeczeńcom zamachami bombowymi, giną w budzących grozę okolicznościach. Los Anny Politkowskiej, Aleksandra Litwinienki czy Asłana Maschadowa miał działać odstraszająco na potencjalnych krytyków władzy.

Kto za nią stoi? Podczas spotkania z oficerami FSB, niegdyś KGB, prezydent Putin złożył symboliczny meldunek z wykonania zadania, które polegało na infiltracji władzy przez tajne służby, natomiast agent oskarżany o zabójstwo brytyjskiego obywatela Litwinienki mógł skorzystać z parlamentarnego immunitetu, który chroni go przed wnioskiem o ekstradycję. To tylko dwa spośród wielu argumentów przytaczanych przez autorów filmu demaskującego rzeczywiste korzenie putinowskiej demokracji.