Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Ronald Reagan PDF Print Email
R

Ronald Reagan urodził się 6 lutego 1911 roku w Tampico w stanie Illinois. Jego matka, Nellie, była protestantką pochodzenia szkockiego a ojciec, John Reagan, był katolikiem pochodzenia irlandzkiego. W miasteczku Dixon Reagan ukończył szkołę podstawową i średnią. W latach 1928-1932 studiował ekonomię i socjologię w Eureka College (stan Illinois). Po studiach został sprawozdawcą sportowym w radiu w Davenport i radiostacji WHO w Des Moines w stani Iowa. Posługiwał się w tym czasie przydomkiem Dutch. Jako aktor zadebiutował w 1937 r., grając rolę sprawozdawcy sportowego w filmie Love Is on the Air (Miłość czuć w powietrzu).

Do 1957 roku Reagan zagrał w 52 filmach. Przez 8 lat prowadził też własne stałe programy telewizyjne - Ceneral Electric Theater i Death Halley Days. Nie był jednak wybitnym aktorem. Od 1938 r. należał do Screen Actors Guild - organizacji związkowej amerykańskich aktorów. Sześciokrotnie pełnił funkcję jej przewodniczącego i dał się poznać jako działacz skutecznie walczący o interesy aktorów. Przy realizacji filmów poznał swoje żony - Jane Wyman (1940) i Nancy Davies (1952). Oprócz sportu i aktorstwa trzecią jego miłością, jak pisał w swojej autobiografii, była polityka. Początkowo był demokratą. Popierał politykę Franklina Delano Roosevelta i Harry'ego Trumana. W latach 50. poparł makkartyzm. Usuwał z SAG aktorów, którzy odmówili oczyszczenia się przed Komisją do spraw Działalności Antyamerykańskiej z zarzutów, iż są komunistami lub zwolennikami partii komunistycznej. Stał się w tym czasie jednym z głównych działaczy antykomunistycznych.

Ronald Reagan

W 1962 r. Reagan zrezygnował z członkostwa w Partii Demokratycznej i wstąpił do Partii Republikańskiej. Poparcie wielkiego kapitału i przemówienia polityczne doprowadziły go do fotela gubernatora Kalifornii. Przez dwie kadencje (1967-1974) dobrze sprawował funkcję szefa administracji stanowej. Okazał się człowiekiem kompetentnym. W 1975 r. zrezygnował z kandydowania na gubernatora, poświęcając całą energię na walkę o urząd prezydenta USA. Ostatecznie w 1980 r. pokonał Jimmy'ego Cartera, prowadząc kampanię pod hasłami: praca, sąsiedztwo, rodzina, wolność, pokój. Kolejne wybory w 1984 r. wygrał w sposób bezapelacyjny. Po zakończeniu drugiej kadencji ograniczył swoją aktywność. Wpłynął na to podeszły wiek oraz stan zdrowia (3 operacje w okresie prezydentury, choroba Alzheimera).

Część politologów uważa Ronalda Reagana za największego prezydenta USA od czasów wojny secesyjnej. W polityce wewnętrznej podniósł na piedestał patriotyzm, zwalczał przestępczość, szczególnie narkotykową, wprowadził tzw. reaganomikę - zmniejszenie podatku dochodowego, budżetu federalnego, wydatków socjalnych, ograniczenie interwencjonizmu państwowego, podniesienie wydatków na zbrojenia, stabilizacja dolara. Doprowadził do ożywienia gospodarki amerykańskiej. W polityce zagranicznej świat podzielił na imperium zła, czyli ZSRR oraz imperium dobra - Stany Zjednoczone. Nie był zwolennikiem polityki odprężenia. Rywalizację z ZSRR traktował kompleksowo i globalnie. Dlatego też prezentował twardy kurs antykomunistyczny. Popierał dążenia Polaków do obalenia komunizmu, dostarczał broń powstańcom afgańskim, antykomunistycznej partyzantce w Nikaragui i Salwadorze. W 1983 r. obalił komunistyczny rząd w Grenadzie. Wypowiedział wojnę ekonomiczną ZSRR, m.in. poprzez tzw. gwiezdne wojny - ogłoszoną w 1983 r. Inicjatywę Obrony Strategicznej (SDI). Był to projekt stworzenia systemu przeciwrakietowego i systemu baz kosmicznych, mogących niszczyć w locie rakiety przeciwnika. Zaostrzył też kurs przeciwko Libii za popieranie terroryzmu (nalot bombowy na Trypolis w 1986 r.). W sumie przyczynił się w znacznym stopniu do upadku ZSRR, systemu komunistycznego i muru berlińskiego.

Ronald Reagan zmarł 5 czerwca 2004 roku w Bel Air (dzielnica Los Angeles).