Dziedziny wiedzy

Najnowsze komentarze

Newsletter

Saddam Husajn PDF Print Email
S

Saddam Husajn - były przywódca Iraku, pełnił rolę prezydenta, utrzymywał się przez wiele lat u władzy przy pomocy metod niedemokratycznych. Ur. w 1937 w rodzinie chłopskiej. Jest sunnitą. Blisko 40 lat działał w szeregach partii Baas (Socjalistyczna Partia Odrodzenia Arabskiego) na różnych stanowiskach. Od 1963 działał, po powrocie z Syrii i Egiptu, w zbrojnej organizacji w ramach Baas. Po udanym zamachu stanu w 1968 był wiceprezydentem Iraku. W 1979 objął stanowisko prezydenta i sekretarza Baas skupiając całą władzę w swoim ręku. Był dyktatorem Iraku, likwidował najmniejsze przejawy opozycji, nawet wśród członków własnej rodziny. Obawiając się wpływów rewolucji islamskiej w Iranie na Irak w 1980 zaatakował zbrojnie ten kraj (iracko-irańska wojna 1980-1988), licząc na zdobycie ujść rzeki Eufrat i Tygrys.

Saddam Husajn

Mimo znacznej pomocy wielu krajów, zarówno sunnickich jak i zachodnich, nie wygrał tej wojny. Musiał zawrzeć rozejm bez zwycięstwa. W biednym kraju, jakim jest Irak, główne nakłady (dochody z eksploatacji złóż ropy naftowej) koncentrowano na rozbudowie armii i przemysłu wojskowego. W 1990 Irak podbił Kuwejt (wojna w Zatoce Perskiej 1990-1991), ale wyprawa ta zakończyła się klęską Iraku, gdyż siły zbrojne sprzymierzonych 28 państw na czele z USA wyzwoliły Kuwejt w 1991. Na Irak nałożono embargo i poważne restrykcje, które ciężkim brzemieniem legły na barkach biednego narodu. Mimo to Saddamowi Husajnowi udało się utrzymywać przy władzy do interwencji w 2003 roku. Kiedy obce wojska wkroczyły do Iraku, miejsce pobytu byłego dyktatora nie było znane.

13 grudnia 2003 roku, po ośmiu miesiącach poszukiwań Saddam Husajn został pojmany przez amerykańskich żołnierzy na farmie oddalonej 15 kilometrów od jego rodzinnego Tikritu. Znaleziono go leżącego w głębokiej na dwa metry ziemiance z wentylacją. Niedaleko kryjówki stała taksówka z 750 tysiącami dolarów w bagażniku. Były prezydent Iraku nie stawiał oporu.